Podróż w czasie … Vol.3

Wyobraź sobie, że czeka Cię fascynująca podróż w czasie. A co za tym idzie, poznawanie kultur innych epok, kształtowanie, uwrażliwianie swoich zmysłów, poznawanie ludzi, obyczajów, smutków i radości ludzi, którzy żyli w odległych od Ciebie krainach i w odległym czasie. Ta samotna podróż, wiąże się również ze zmierzeniem się ze swoją osobowością, zaletami i słabościami, ograniczeniami i marzeniami.

To jak wyprawa na Mont Everest. Walka ze sobą, złość i ekstaza jednocześnie. Poszukiwanie estetyki, poznawanie swoich oczekiwań i granic, świadome przekraczanie strefy komfortu, jaką jest pozostanie w miejscu, które już znasz … Tym właśnie jest codzienne doświadczenie ćwiczenia na instrumencie. Stawianiem wyzwań, określaniem planu pracy, działaniem i nagrodą w postaci zdobywania szczytów.


PLAN PODRÓŻY


1. Jesteś tylko Ty – Twój umysł, Twoje ciało i instrument.

2. Jest cel „podróży w czasie” – wyobrażenie sobie stylu, w jakim chcesz zagrać dane dzieło. Poznanie historii, miejsca, świadomość stylu kompozytora, charakterystyki epoki, poznanie innych sztuk z tego okresu – kierunek, który poprowadzi Cię do celu.

3. Sprawdzenie stanu technicznego „limuzyny”, która ma dowieźć Cię do celu. Kontrola techniki, aparatu, postawy, jakości brzmienia, biegłości itd. Taki przegląd w warsztacie samochodowym oraz naprawa usterek. To gamy, etiudy, kaprysy, ćwiczenia. Oraz sprawdzanie stanu technicznego podczas pracy nad utworem, koncertem.

4. Start – Zmierzasz się sam z sobą. Jakie Masz oczekiwania? Czy Twoje brzmienie odpowiada Twojemu wyobrażeniu piękna? Czy jest zgodne z epoką, w której się znalazłeś? Czy znajomość języka (muzycznego) jest wystarczająca? Czy Twój STYL zaakceptowaliby twórcy dzieła, które Grasz? Czy masz dość wiary w to, że Jesteś w stanie przyswoić tamtejsze obyczaje, zafascynować swobodą gry? Ile Jesteś w stanie poświęcić pracy na to, by być zgodnym ze sobą (grać swobodnie), prawdziwie i zgodnie z epoką?

5. Finał – satysfakcja, adrenalina, radość. Dlaczego? Bo zainwestowałeś czas i zaangażowanie w swój rozwój. W to, aby Twoje granie było prawdziwsze, swobodniejsze, Abyś czuł, że muzyka staje się nałogiem, który prowadzi Cię w najskrytsze zakamarki Twojej Duszy.


WERYFIKACJA DANYCH


Pierwsze spotkanie dotyczące skutecznego ćwiczenia nie może zacząć się od niczego innego, jak uświadomienia sobie w jakim punkcie (jeśli chodzi o satysfakcje poziomu grania) znajdujesz się w tej chwili. Jesteś świadomym, obeznanym na rynku muzycznym artystą i na 100% wiesz, nad czym powinieneś jeszcze pracować. Nie mam tu na myśli ogarnięcia kolejnego utworu, powiększenia repertuaru. Choć są to sprawy istotne, najważniejsze jest, abyś poprzez pracę nad dziełem, stawał się lepszym instrumentalistą. Więc, jak sądzisz? Co masz jeszcze do zrobienia?
Aby uświadomić sobie bardzo realnie i konkretnie w jakim momencie pracy obecnie się znajdujesz proponuję, abyś zakwalifikował poszczególne aspekty Twego życia z muzyką do określonych kategorii punktowych. Punkty od 1-10, oceń sam siebie.


Interdyscyplinarność artysty – Ile czasu poświęcasz:


1. Ćwiczeniu na instrumencie

2. Inspiracji3. Wiedzy na temat epoki, stylu kompozytora

4. Gimnastyce ciała

5. Kameralistyce

6. Konkursom

7. Koncertowaniu

8. Próbie organizacji przedsięwzięć


Jak oceniasz poziom stosowanych przez Ciebie środków wykonawczych?


1. Aparat gry / ręka prawa / ręka lewa

2. Postawa

3. Brzmienie

4. Artykulacja

5. Frazowanie

6. Różnorodna wibracja

7. Stylistyka gry

8. Własna świadoma interpretacja


Co powoduje, że nie pracowałeś nad poszczególnymi zagadnieniami? Co ogranicza szybkie osiąganie celu?


1. Brak czasu

2. Strach, że i tak nie dasz rady

3. Myśl, że jest tylu dobrych, i tak nigdy ich nie dogonisz

4. Refleksja: „jestem super muzykalny, mój talent i tak powala wszystkich”

5. Chaos planowania dnia

6. Brak skupienia, bo wciąż dostajesz smsy, na które musisz odpowiedzieć

7. FB, Instagram – musisz być na bieżąco

8. Instrument – chciałbyś mieć inny


Gdy już odpowiedziałeś na powyższe pytania, klarownie możesz zobaczyć – co jest Twoja mocna stroną, a co słabszą. Świadomość tego, w którym kierunku powinna zmierzać Twoja praca, planowanie i ćwiczenie, dają niezwykłą siłę i zapał do pracy. Musisz tylko sobie powiedzieć;


„Time for change is now” – Czas na zmianę jest już teraz.


I zacznij na nowo, by zainwestować produktywnie czas , godziny spędzone w szkole muzycznej, akademii muzycznej !!!Zmień to, co Cię ogranicza. Jeśli zły instrument- zmień na lepszy. Jeśli brak czasu – zrezygnuj z czegoś, by znaleźć czas na najważniejsze dla Ciebie sprawy. Jeśli smsy – schowaj telefon do sejfu. Jeśli brak wiary w siebie – zrób wszystko by zacząć wierzyć – może pomoże Ci blog ( planowanie i inspiracje )


WSKAZÓWKI – ZASTANÓW SIĘ …


1. Jaki masz cel pracy na ten rok? Co najbardziej wpływa na to, że poruszasz się wolno, a nie ekspresowo do przodu? Nad jakimi aspektami grania chcesz pracować najintensywniej?

2. Jeśli oprócz egzaminu i rozwoju własnego warsztatu gry Twoim celem jest konkurs, podziel czas który pozostał do konkursu na regularne okresy. Miesiąc przed konkursem/ egzaminem powinien być czasem na ogrywanie programu na scenie.

3. Skomponuj zestaw etiud, ćwiczeń usprawniających Twoje słabe punkty

4. Codziennie ćwicz gamy oraz skompletowany przez siebie zestaw etiud i ćwiczeń

5. Ćwicząc utwory, wyznacz najpierw kierunek stylistyczny dzieła.Dowiedz się kiedy było napisane, w jakich okolicznościach? Jaki miało mieć przekaz?

6. Nie ograniczaj się do nauki nut. Szukaj w dziele stylu i swobody, wolności w wyrażaniu siebie. Zagłębiaj się w tajniki piękna brzmienia, znakomitej artykulacji, kreatywnego modelowania frazy. Zwracaj uwagę na wszelki aspekty techniczne …

7. Wszelkie spięcia, negatywne wykorzystywanie energii, np. jej nadmiar lub niedobór spróbuj wyeliminować. Używaj tyle energii, siły, rozmachu, ciężaru, ile trzeba … nie więcej, nie mniej.

8. Pracuj nad dziełem wnikliwie, drobiazgowo. Nie pozwalaj sobie na bylejakość. Staraj się, by efekt tego co robisz zadowalał Cię w pełni. Pamiętaj, że Ty Jesteś dla siebie najlepszym nauczycielem. Nie wyobrażaj sobie nierealnego wykonania, które zdaje się być Twoim tylko słuchaj, słuchaj, słuchaj … i reaguj !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.