Anna Wandtke
Wywiad dla „Domówki Kultury” 2020
Szanowni Państwo,
Chciałabym opowiedzieć o ludziach, którzy poprzez swoją obecność w moim życiu delikatnie je przeobrażali, a dzięki którym jestem dziś TU i w TAKI sposób.
Od szóstego roku życia miałam szczęście spotkać na swej drodze wybitnych pedagogów, z których każdy w indywidualnym i niepowtarzalnym stylu inspirował mnie i pomagał spojrzeć na granie w sposób zjawiskowy.
Jestem skrzypaczką, solistką, kameralistką. W 2018 roku uzyskałam tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jako adiunkt prowadzę swoją klasę skrzypiec. Jestem absolwentką Akadmii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (klasa prof. Krystyny Jureckiej) oraz Hochschule Fur Musik w Mannheim (klasa prof. Waleriego Gradowa).
Za najcenniejszą przygodę życia uważam kilkuletnią współpracę z UBS Verbier Festival w Szwajcarii. Tam właśnie miałam okazję poznać i współpracować z tak wybitnymi artystami jak: James Levine, Valeri Gergiev, Kurt Masur, Yuri Temirkanov, Paavo Järvi, Michael Tilson Thomas, Mischa Maisky, Evgeny Kissin, Joshua Bell, Mstislaw Rostropovich, Renaud Capuçon, Leonidas Kavakos, Yuri Bashmet, Ilya Gringolts, Vadim Repin, Martha Argerich, Lang Lang, Thomas Quasthoff, Emanuel Ax i wielu innych, których osobowości, wiedza i artyzm znacząco wpłynęły na to, w jaki sposób czuję muzykę i czego w niej szukam. Współpraca z wyjątkowym solistą Maximem Vengerovem zaowocowała wspólnymi koncertami w największych salach w Europie i poza nią. Podczas wielu międzynarodowych tournée współtworzyłam UBS Verbier Chamber Orchestra, z artystami z całego świata, którzy obecnie są solistami i koncertmistrzami najwybitniejszych orkiestr na świecie. Pamiątką z tych przedsięwzięć jest płyta wydana przez EMI z koncertami skrzypcowymi W.A. Mozarta. Jednak największą nagrodą wieńczącą całą trasę koncertową jest niezwykła przyjaźń z Maximem Vengerovem, która trwa aż do dziś. Również w Verbier miałam okazję poznać jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie, Roby’ego Lakatosa, z którym od kilku lat wspólnie koncertujemy i który przyjął zaproszenie do nagrania na mojej płycie Czardasza V. Montiego, za co jestem Mu bardzo wdzięczna.
Interesującymi epizodami w moim życiu była roczna współpraca z Rundfunkorchester Kaiserslautern w Niemczech, gdzie nagrywałam dla rozgłośni SWR2 oraz późniejsza współpraca ze znakomitą polską orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Jako solistka występowałam z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą: Sinfonia Varsovia, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, Filharmonia Gorzowska, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Kaliska, AUKSO, Płocka Orkiestra symfoniczna, Filharmonia Częstochowska, itp. Mam wielkie szczęście koncertowania, grając recitale na całym świecie.
Jestem laureatką konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Byłam stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Kilkukrotnie nominowana do Nagród „Czerwonej Róży”. Laureatka Nagrody dla Młodych Twórców w Gdańsku, Stypendystka „DAAD” w Niemczech.
Ponieważ nic nie ma takiej mocy przekazu, jak zjednoczona grupa zdolnych przyjaciół, wspólnie z Sebastianem Wypychem założyłam The New Art Ensemble. Zespół ten składa się z wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, których poza muzyką łączy wielka przyjaźń. The New Art Ensemble występował już prawie we wszystkich salach filharmonii w Polsce. Zespół uczestniczył w największych festiwalach w Polsce i za granicą.
W roku 2016 wydałam swą debiutancką płytę „VIOLIN SOUL” (DUX), w której gościnnie wystąpił sam Roby Lakatos – wybitny wirtuoz skrzypiec. Wystąpili również członkowie The New Art Ensemble (Grzegorz Lalek, Agata Słowikowska, Igor Kabalewski, Tomasz Błaszczak, Sebastian Wypych), Mirosław Feldgebel oraz Agnieszka Panasiuk. Płyta zdobyła serca krytyki oraz szerokiej rzeszy publiczności w Polsce i za granicą. W roku 2018 wydałam kolejny album „WANDTKE PLAYS POLISH” (REQUIEM RECORDS), na którym wspólnie z wybitnym kontrabasistą – Sebastianem Wypychem oraz znakomitymi pianistami: Mirosławem Feldgeblem oraz Pawłem Sommerem wykonuje dzieła: K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego, G. Bacewicz, W. Lutosławskiego T. Paciorkiewicza.
Obok uwielbienia wobec artystycznych doznań, jakie niesie za sobą koncertowanie, moją drugą pasją jest pedagogika. Świadomość wspólnego kreowania, wydobywania ze skrzypka tego, co w nim ukryte, fascynuje mnie i pochłania do reszty. Współpraca ze studentami w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku to jedna z najbardziej pasjonujących muzycznych przygód w moim życiu. Równie mocno raduje mnie fakt nauczania w ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, gdzie współpracuję z uczniami klas gimnazjum i liceum. W ciągu roku wykładam na warsztatach w szkołach muzycznych w całej Polsce. Latem poza żeglowaniem nauczam podczas kursów muzycznych w wielu miastach Polski. Moja działalność pedagogiczna opiera się nie tylko na lekcjach indywidualnych – student / nauczyciel, ale i edukacji interdyscyplinarnej. Studentów swojej klasy zapraszam do cyklicznych zajęć „Czas na sztukę – Time For Ar”, podczas których w ramach danej epoki słuchamy muzyki, oglądamy i komentujemy sztukę malarstwa, architektury, czytamy, analizujemy literaturę oraz rozmawiamy o stylistyce kompozytorskiej. Niewątpliwą wartością tych spotkań jest twórcza inspiracja i motywacja studentów, pozytywnie wpływająca na holistyczne, wielowarstwowe postrzeganie przez nich muzyki, stylu, epoki. Poza tym, w ramach „Time For Art”, moi studenci uczestniczą w indywidualnych i grupowych wykładach oraz praktycznych ćwiczeniach dotyczących rozwoju zawodowego, walki z tremą, planowania drogi artystycznej, wyznaczania celu zawodowego i budowania marki artysty. Studenci są moim motorem do działania i od nich czerpię inspiracje do twórczych i kreatywnych pomysłów muzycznej edukacji.
Jestem zapraszana do członkostwa w jury konkursów skrzypcowych, kameralnych, a w tym roku również lutniczych.
Jako muzyk, prowadzę bardzo aktywna działalność kulturalną, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą. Jestem założycielką i prezesem Stowarzyszenia Humana Ars Musica. Jestem dyrektorem artystycznym Innowacyjnych Warsztatów Muzycznych „Art&Business Concept”, które jako jedne warsztaty na rynku polskim łączą w sobie kurs gry na instrumentach, koncerty, wykłady z intensywnym kursem planowania swojej drogi artystycznej, walki z tremą, przedsiębiorczości w kulturze. Jestem też współorganizatorem Festiwalu „Piękny brzeg sztuki” w Warszawie. www.jolibordfestival.pl
Mam wielkie szczęście spotykać na swej drodze ludzi życzliwych, pozytywnych i pełnych pasji. Począwszy od ukochanych Rodziców, którzy zawsze byli, są i będą mym największym wsparciem, poprzez wspaniałego Męża, najbliższą Rodzinę, Przyjaciół, Znajomych i Biernych Obserwatorów.
Największym moim sukcesem są moje dzieci. Jestem mamą trójki dzieci.
Dziękuję Wam Wszystkim za to, że Jesteście.