O Tobie, o mnie i o blogu – Vol.1

„Sztuka to prawda, rzeczywistość” – Anna Wandtke

Time for Art – Skąd ten pomysł?


Od pewnego czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia bloga dla otwartych na świat, pełnych pasji muzyków – czyli osób takich, jak Ty. Inspiracją do tego przedsięwzięcia stały się zajęcia „Time For Art”, jakie od kilku lat mam przyjemność prowadzić z czynnym udziałem studentów mojej klasy w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spotykamy się dobrowolnie, bez przymusu, nie czując presji. Podczas zajęć omawiamy wiele istotnych kwestii związanych z zawodem artystycznym w dzisiejszych czasach. Omawiamy zagadnienia takie jak: planowanie drogi do sukcesu, czym jest sukces dla poszczególnych osób? Mówimy o stanie psychiki na scenie, podczas przygotowań do ważnych przedsięwzięć, o tremie, poruszamy kwestie aparatu gry, techniki grania, gimnastyki dla muzyków, sztuki wszelakiej i inspiracji. Próbujemy konkretnie i skutecznie planować zadania, podczas szykowania się do ważnego konkursu, koncertu. Poruszamy wszystkie tematy, które są dziś ważne i potrzebne dla młodych artystów, na jakie nie mówi się na lekcjach. Zaangażowanie moich wspaniałych podopiecznych przeszło moje najśmielsze oczekiwania.


Muzyczny blog o sztuce


Sztuka to życie. Mówi o Tobie, o mnie, wyraża emocje, uczucia ludzi. Jest dziennikiem, w którym zapisane są karty historii. Jest lustrem osobowości artysty. Jej tematyka jest tak bardzo wszechstronna. Głębia wyrazu sztuki zaś zależna jest od twórcy, od odbiorcy od tematu i ulotnej chwili. Sztuka to prawda, rzeczywistość …

Skoro sposób w jaki grasz jest lustrem Twojej osobowości, powinieneś zrobić wszystko, by był on zgodny z Twoim wizerunkiem – z Twoim „ja”.
Spraw więc, by Twoje ciało jak i umysł ze swobodą realizowały zadania, jakie im powierzasz. Zrób wszystko, byś mógł wyrażać siebie poprzez muzykę w sposób prawdziwy. Czyż ograniczenie się w pracy nad dziełem, tylko i wyłącznie do ćwiczenia na instrumencie nie jest podcinaniem sobie skrzydeł, a w rezultacie dzieleniem się z publicznością niekompletną mechaniczną treścią?


Rozwój artysty polega na pracy interdyscyplinarnej. Artysta na scenie podarowuje słuchaczowi cząstkę siebie … dlatego ważne, by ten obraz był prawdziwy. Chcąc dawać siebie, w sposób szczery …. Istotną rolę odgrywają: świadomość swoich umiejętności, braków oraz ciągłe uwrażliwianie swojej Duszy.


Musisz uwierzyć w swoje możliwościi talent, który Otrzymałeś/łaś z Góry. Nie chodzi mi o to, byś rozpoczynający naukę stwierdził, że zdobyłeś już całą wiedzę, by częstować publiczność swoją wersją sztuki. Wręcz przeciwnie, chodzi mi o to, abyś Uwierzył, że możesz się jeszcze niewyobrażalnie rozwinąć, że mimo dużej ilości spraw, nad którymi musisz pracować – poprzez swój upór, pracowitość, cierpliwość, wiarę, inspirację, otwartość – jesteś w stanie osiągnąć bardzo wiele. Powinieneś być świadomy, jakie masz przed sobą zadania, co jest Twoją mocną, co słaba stroną i co powinieneś zrobić, by słaba strona być nią przestała.
Dusza artysty ma nieograniczona głębię, o którą musimy dbać w wyjątkowy sposób. Mam na myśli wszelkiego rodzaju inspiracje: słuchanie muzyki, spotkania z Mistrzami, czynne i bierne uczestniczenie w koncertach, granie muzyki kameralnej, inspiracja malarstwem, rzeźbą, literaturą, sportem, innym hobby, otwartość na drugiego człowieka, to co ma nam do zaoferowania swoją postawą, uśmiechem, dobrym słowem, świadomość tego co w życiu ważne.

Zapraszam Cię do wspólnej podróży …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.