Artysto, Uwierz w swoje możliwości – Vol.6

Drogi Artysto, Studencie, Uczniu, Muzyku, Czytelniku, Żono, Mężu lub Wolny Strzelcu,
Wiara w swoje możliwości to najważniejszy element skutecznego działania! Bez wiary w sukces, który planujesz trudno dostrzec ścieżki, wskazówki i ludzi wkoło, którzy pomogą Ci dojść do celu. Jeśli chcesz grać koncerty – nie możesz się bać Twojej publiczności. Spróbuj poznać jej potrzeby.

Spróbuj jej coś podarować, coś od siebie …. najpiękniejszy skrawek swojej duszy. Jeśli chcesz grać świetnie, nie możesz wmawiać sobie, że jak już skończysz studia, szkołę, za kilka lat – nastąpi czas profesjonalizmu w twym życiu zawodowym. Możesz się nie doczekać. Ale przede wszystkim nigdy nie uwierzysz w to, co możesz zdziałać. Nie bój się sięgać wysoko … poznaj siebie, swoje cechy osobowości, nawyki i potrzeby , zaakceptuj je i rusz do działania. Zmieniaj to, co Możesz zmieniać. I bądź pozytywny, bo sam, fakt, że Jesteś człowiekiem wyjątkowym i niepowtarzalnym jest ogromną wartością i daje gigantyczne możliwości!
„Boże daj mi tę łaskę, bym przyjął to, czego nie mogę zmienić. Daj odwagę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego” – Reinhold Niebuhr, amerykański duchowny ewangelicki.
Ten słynny aforyzm dotyka trzech najważniejszych cnót człowieka, mających ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i wiarę w sens swojego działania. Są nimi: pokora, odwaga i mądrość. Z tymi zaś wiążą się: samoświadomość, akceptacja stanu rzeczy i pozytywne myślenie. Każde z tych ogniw jest szalenie istotne, a brak choć jednego z nich – niszczy wiarę w swoje możliwości.


Samoświadomość … czyli poznanie siebie. Bardzo prawdziwe spojrzenie wgłąb swojej osobowości, swojego charakteru … swojej przeszłości, dzieciństwa … bez usprawiedliwień … Przyjrzenie się cechom swojej osobowości, które najczęściej pomagają Ci w działaniu docelowym oraz tym, które Cię spowalniają, blokują.Odświeżenie samoświadomości w trzech obszarach Twojego życia: osobistym, rodzinnym i zawodowym … czyż nie jest to konieczny detox w Twoim życiu? Tylko wiedząc na czym stoisz … odważnie przyjmując na klatę promyki i cienie swojego jestestwa możesz spróbować zaakceptować stan rzeczy I RUSZYC DALEJ … Zmienić to, co zmienić jesteś w stanie … zaakceptować to, czego zmienić się nie da.
Przykład:Dzieciństwo …Miałeś trudne dzieciństwo ? – Pomyśl, czy w wyniku swoich doświadczeń możesz dać coś światu? Może jest wiele osób, którym właśnie Twoja historia, a przede wszystkim fakt, że wyszedłeś z niej szczęśliwie i z sukcesem spełnienia zawodowego doda IM sił … ?Zaakceptuj przeszłość i rusz do działania. Nie tłumacz sobie, że trudno Ci pracować nad sobą, bo Jesteś taki, czy owaki, czy bo to wszystko wyniosłeś z domu. Przeszłości nie zmienisz, ale możesz zmienić wszystko od dziś …
Zastanów się na jakie sprawy nie masz wpływu … ( np. przeszłość, złe wspomnienia z dzieciństwa, cechy fizyczne, które skracają lub spowalniają skuteczną prace na instrumencie ( zbyt krótki palec – nie sięga w wysokie pozycje , zbyt kościste ciało – trudno grać miękko 🙂 za długie zęby 🙂 – choć dziś i zęby można zmienić, ciągłe poczucie głodu – gdy zaczynasz ćwiczyć – wciąż Ci burczy w brzuchu … czy za długi język, który powoduje, że zamiast działać – mówisz, mówisz , mówisz … )
Spójrz jak wiele możesz zmienić:Najpierw przyjrzyj się cechom swojego charakteru: pracowitość / lenistwo, otwartość na świat / zamknięcie, życzliwość / pogarda, zaangażowanie / obojętność, profesjonalizm / fuszerka itp. Potem przyjrzyj sie umiejętnościom, znajdź swoje mocne strony, w czym jesteś unikatowy? Nad tymi wszystkimi cechami, nawykami, jakie może wyniosłeś z domu, a może tak tylko tłumaczysz … umiejętnościami zawodowymi masz wielka władzę. Najważniejsze, abyś ustalił dokąd chcesz iść? Jaki chcesz być? Jak powinieneś funkcjonować we współczesnym świecie, aby osiągnąć cel swojej muzycznej podróży.
..”Szukaj schematów w rzeczach, które maja na ciebie wpływ, tak by zrozumiec przenikające je zależności przyczynowo – skutkowe oraz poznać zasady skutecznego postepowania z nimi” … – Jedna z zasad Ray Dalio – wybitnego Businessmena, jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.


Pozytywne myślenie to trzeci filar kształtujący moc wiary w swoje możliwości. Jest absolutnym wynikiem dwóch pozostałych. Skoro pewnych rzeczy nie możesz zmienić – przyjmij je, zaakceptuj. A jeśli są takie, nad którymi możesz popracować – bierz się do działania. Nie ma żadnego powodu dla którego miałbys nie wierzyć, że sie uda. Szukaj rozwiązań, związków przyczynowo-skutkowych i póki masz siłę i chcesz się rozwijać – działaj!


Jeśli mimo, iż zachowujesz system pozytywnych wartości, pracujesz nad sobą i tak się obawiasz …. np. grać na scenie … Zapytaj siebie – czego się boisz? Może potrzebujesz przyswoić więcej wiedzy, praktyki ćwiczenia, bo świadomość jej braku nadchodzi tuz przed występem? Może potrzebujesz doświadczenia scenicznego? Zapomniałeś, że grasz, bo kochasz muzykę, bo wyraża ona twoje emocje, odzwierciedla Twoją duszę? Publiczność właśnie tego chce usłyszeć … BRZMIENIA TWOJEJ DUSZY I TWEGO SERCA! Publiczność marzy o przeniesieniu w inny świat, pragnie dotknięcia dźwiękiem , sztuką … która w Twoich rękach i interpretacji jest unikatowa.

12 wskazówek:
1. Znajdź mocną bazę poczucia własnej wartości, która pozwoli Ci w sytuacjach zwątpienia pozostać stabilnym.
2. Trzymaj się z dala toksycznych ludzi
3. Bądź pozytywny, unikaj narzekactwa
4. Zawsze znajdzie się ktoś z większymi i mniejszymi od Ciebie umiejętnościami. Porównywanie się z innymi nie ma więc sensu.
5. Zaakceptuj swój wygląd. Dbaj o umysł, duszę i ciało
6. Rozwijaj się, pogłębiaj swoją wiedzę. Bądź profesjonalistą i światłym człowiekiem
7. Pracuj pilnie, ale nie daj się zwariować. Istnieje też inne życie poza Twoim zawodem …
8. jeśli musisz ocenić, oceniaj nie ludzi a ich zachowania.
9. Wyznaczaj realistyczne cele, działaj kreatywnie, aby je osiągnąć.
10. Bądź szczęśliwy z tego co się juz wydarzyła, co masz i co zamierzasz zdziałać.
11. Traktuj wszystkich z szacunkiem.
12. Bądź otwarty i żądny wiedzy.
Trzymaj się i pamiętaj, że Jesteś wyjątkowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.