Wiara w siebie – Vol.5

Drogi Artysto, tak ważna w Twojej dziedzinie jest dobra samoocena. Jesteś przyzwyczajony do bycia pod absolutnym obstrzałem … Krytykują Cię nauczyciele, niejednokrotnie zabija Cię odległość znajdująca się pomiędzy Tobą, a Twoim wybitnym mistrzem – autorytetem. Realnie oceniając swój stan zawodowy, najczęściej stwierdzasz, że masz mnóstwo do zrobienia i i tak nie dojdziesz do celu, o jakim marzysz.

Czasy są trudne, kasy mało, czas pędzi, a marzenia tak odległe …
Miałam w swoim życiu niedawno zdarzenie, które spowodowało, że jakby narodziłam się na nowo. Uwierz mi, nie ma lepszej lekcji, niż poczuć, że Twoje życie mogło się skończyć. W jednej chwili wszystko, co Robisz, Posiadasz, z Kim Żyjesz, o czym Marzysz – staje się darem. Skarbem, o który warto dbać ponad wszystko. Tym Skarbem jest Twoje życie. Żyjesz raz i zasługujesz na to, by to życie przeżyć wykorzystując swoje wspaniałe cechy osobowości do tego by spełniać swe marzenia.
Opowiadając o wierze w siebie, w swoje możliwości chciałabym podeprzeć się świetnymi tekstami z książki: „Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości, abyś był spełniony w życiu zawodowym i rodzinnym” – Borowiec / Wołoszczak / Łukaszewicz.
Chciałabym przytoczyć kilka cytatów z wymienionego wyżej dzieła, gdyż jasność przekazu – zrobiła na mnie duże wrażenie: „nie można cofnąć przeszłości, ale można zmienić przyszłość. Co więc w swoim życiu byś zmienił? … polepszył?… Zrobił Inaczej?… niech od teraz Twoje życie stanie sie wspanialsze, pełniejsze i szczęśliwsze …
Rodzimy się z naturalną potrzeba rozwoju, która jest najsilniejsza w pierwszym etapie życia. Zauważ, z jakim zapałem i radością dzieci chłoną wszelkie nowości i intuicyjnie szukają inspiracji? Niestety z wiekiem tracimy spontaniczną chęć poznawania świata i tylko nieliczni zachowują ją na całe życie. Dlaczego tak się dzieje? Pod wpływem wychowania i kontaktów ze środowiskiem, korygujemy swoje poczynania i dostosowujemy się do wymagań otoczenia. Często słyszymy: głową muru nie przebijesz, życie to nie bajka…


Wielu ludzi zdołało przełamać ograniczenia i „wziąć życie w swoje ręce. Bo życie, to zadanie, które człowiek dostaje do wykonania”. Jakie są warunki pomyślnego wywiązania się z tego zadania? Przede wszystkim wiara w siebie i dobry plan, a także samodzielność w myśleniu i działaniu oraz urzeczywistnianie indywidualnych pragnień. Spełnienie tych warunków pozwoli osiągnąć poczucie szczęścia i trwałe zadowolenie.
Ten, kto w dzieciństwie próbował sklejać modele statków i samolotów, wie, że wydaje się to łatwe na początku. Dostajemy pudełko z częściami, które trzeba ze sobą połączyć, następnie wygładzić i odpowiednio pomalować. Im bardziej skomplikowany model, tym części jest więcej. Bez względu jednak na ich liczbę, przychodzi taki etap, w którym model nabiera juz kształtu finalnego, ale jeszcze nie jest gotowy. Brakuje drobiazgów. Malutkich sznureczków zastępujących liny okrętowe, suwanego podwozia w kadłubie samolotu.Gdy wszystkie części umocujemy jak trzeba, , nadal nie możemy uznać , że ukończyliśmy dzieło.Trzeba jeszcze usunąć resztki kleju, , doszlifować niektóre elementy, dobrać odpowiednie kolory.Wtedy możemy powiedzieć: perfectio. Ale to jeszcze nie koniec drogi. Kiedy przyjrzymy się dziełu następnego dnia, z całą pewnością dojdziemy do wniosku, że można jeszcze cos dodać , poprawić. Jedni machną ręką, inni będą nadal ulepszać modele, by były jeszcze doskonalsze.”
To my sami decydujemy, gdzie przebiega granica. Dochodzenie do perfectio może dotyczyć wyglądu, umysłu, osobowości, relacji, postępowania. Utrzymywanie ciała w dobrej kondycji napewno jest bardzo potrzebne, ale jeśli chodzi o urodę, to warto przemyśleć, czy nie szkoda energii na nadmierne dbanie o nią, skoro nie ona stanowi o wartości człowieka?


Praca nad doskonaleniem osobowości przebiega dokładnie tak samo jak nad składaniem modelu. Materiał wyjściowy to element umysłu, w który zostaliśmy wyposażeni. Kontakt z rodziną, społeczeństwem powoduje, że z tych elementów tworzy sie pewna całość. Możemy dzięki temu nieźle funkcjonować, ale zawsze pozostaje dużo do zrobienia. By życie przynosiło nam satysfakcję i radość, powinniśmy przyjrzeć sie wszystkim elementom i doszlifować te, które tego wymagają” …
Zastanów się ile elementów do wyszlifowania pozostało w Twoim planowaniu życia, zawodowego, prywatnego, w sposobie grania. Czy ideał, jaki projektujesz w swojej głowie odbiega od tego czym dysponujesz w tej chwili. Jeśli znajdziesz w sobie dobre i słabe elementy – zacznij już dziś pracę nad ulepszaniem swego życia i podejmowanych w nim działań. Uwierz, że możesz bardzo wiele osiągnąć.


MARZENIA


…”Łatwo akceptować marzenia z przeszłości, bo znamy och pozytywne skutki. Trudniej, jeśli myślimy o jakimś współczesnym, ryzykownym wyczynie pojedynczej osoby. Częstokroć wydaje się pozbawiony głębszego sensu. Co skłania człowiek świadomego zagrożeń do szukania nowych wyzwań? Zapewne marzenia o czymś niedoścignionym, o czymś, co znajduje się pozornie daleko … nawet zbyt daleko, by po to siegnąć. Czy same marzenia wystarczą? Niestety nie … żeby przerodziły się w inicjatywę, a ta z kolei w konkretne działanie potrzebna jest WIARA W POWODZENIE MISJI”…

WIARA W SIEBIE – przepis 🙂


…”Jak mógłby brzmieć przepis na wiarę w siebie?


Odkryj własne możliwości. Dodaj do tego swoją dobrze poznaną osobowość i wynikającą z niej optymalną ocenę. Określ wartości nadrzednei gotuj w mocnym wywarze z wiedzy oraz dotychczasowego doświadczenia. Okraś dobrymi kontaktami z ludźmi. Dopraw odpowiednią dawką pokory i szczypta wątpliwości. Trzymaj w cieple marzeń przez całe życie. Podawaj w postaci PLANÓW, CELÓW I INICJATYW.
Brzmi, jak piękna teoria? … Jedynie od Ciebie zależy, czy zamienisz ją na jeszcze piękniejsza praktykę. Postaraj się zrealizować ten przepis punkt po punkcie… A potem zadbaj, by nie zepsuć efektu dodatkiem arogancji i megalomanii, która nie ma nic wspólnego z wiara w siebie, bo skupia sie nie na realizacji planów, a na podziwianiu własnej doskonałości. Pamietaj o ludziach w Twoim otoczeniu. Bądź dla nich życzliwy, a przy tym skromny i pokorny. To oznaka prawdziwej mądrości. Człowiek prawdziwie mądry nie wywyższa się i nie ma ambicji bycia lepszym lepszym od innym. Chce być tylko lepszym … od siebie wczoraj!
Czy wiara w siebie daje gwarancję powodzenia i zapewnia odnoszenie życiowych zwycięstw? Oczywiście, że nie! Do tego potrzebne jest także spełnienie innych warunków. Chodzi o realistyczne określenie własnych możliwości oraz budowanie przyszłego powodzenia na solidnych rzetelnych podstawach. Co to są podstawy?Przede wszystkim ugruntowany system wartości, znajomość siebie oraz ciągłe uzupełnianie wiedzy„…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.